IAIDO
Iaido (居合道) je borilačka veština koja uključuje upotrebu japanskog dugog mača, katane. Izraz ‘Iaido’ služi kao oznaka za brojne srodne veštine mačevanja fokusirane na tehnike potezanja mača izvođene glatkim i efikasnim pokretima. Postoje i druge Japanske veštine mačevanja koje se vrlo malo ili uopšte ne bave potezanjem mača, one se generalno kolektivno zovu Kenjutsu. Za razliku od veština kao sto su Judo i Kendo za koje ne postoji jedan objedinjeni program, Iaido je opšti izraz koji se koristi za mnoge slične tradicionalne načine podučavanja poznate kao Koryu. U toku prošlog veka, Japankse mačevalačke organizacije formirale su reprezentativne forme (kate) prilagođene iz nekih Koryu školi. Jedan od šire vežbanih setova reprezentativnih kata je Zen Ken Ren Iai proglašen od strane Zen Nihon Kendo Renmei (ZNKR), glavne organizacije za promovisanje Kendo-a u Japanu.
Ime ‘Iaido’ je donekle čudno u smislu da ne opisuje precizno glavnu aktivnost ove veštine. Veruje se da su dva karaktera koja formiraju reč ‘Iai’ (居合) uzeta iz izraza ‘tsune ni ite, kyū ni awasu’ (常に居て、急に合わす). Grub prevod bio bi “konstantno biti spreman, odmah se sukobiti sa opozicijom”. To prenosi ideju da uvek treba biti spreman na brzo reagovanje na bilo kakve dogadjaje. U vežbanju Iaido-a, to se izražava kroz razvijanje prefinjene svesti o okruženju i kroz učenje tehnika za rešavanje različitih borbenih scenarija.
KLUB
Iaido klub Moniri je nastao 2011. godine kao težnja male grupe ljudi za duhovnim oblikovanjem kroz put mača. Dana 27.05.2012. god. klub je ozvaničio svoj rad i ušao u redove Kendo Saveza Srbije kao punopravni član, samim tim postao je i član Evropske Kendo Federacije.
Sakupljeno višegodišnje znanje pretočeno u majstorska zvanja i zahvaljujući svesrdnoj pomoći Sensei Mori-a, delegiranog od strane Svejapanske Kendo Federacije kao nosioca visokog Iaido i Kendo zvanja, Iaido u Srbiji je podignut na viši nivo.
Moniri – Iaido klub u osnovi je za cilj imao podizanje svesti u okviru Kendo zajednice i podsećanje na korene njegovog postojanja. Međutim tokom godina redove su popunjavali i Aikidoke, Karatisti, Džudisti… i svi oni koji su krenuli u potragu za duhovno-psihičkim razvijanjem kroz „put mača“.
Iaido se s ponosom razvija u našoj sredini kao odraz zaboravljenih vrednosti moralnih principa.
U Dođo-u Moniri kluba uči se Seitei Iaido poznat i kao Zen Nippon Kendo Renmei Iaido i Koryū stil Muso Shinde Ryu. Seitei Iaido je „stil“ Svejapanske Kendo Federacije. Dvanaest Seitei Iaido formi/kata su standardizovane za obuku, unapređenje i širenje Iaido-a u okviru Kendo federacije.
UČITELJ
Veljko Đoković
Datum rođenja: 05. maj 1977; godine majstor Kendo-a 4. Dan; Iaido-a 5. Dan; kvalifikacije: Bibliotekar, zaposlen u Narodnoj biblioteci Srbije.
Licencirani Operativni trener u sportu.
Osnivač i trener Moniri Iaido kluba. Trenutno na funkciji Tehničkog direktora u Kendo savezu Srbije.
OSTALE DISCIPLINE U OKVIRU NAŠEG KLUBA
Jodo (杖道) je borlička veština koja uključuje upotrebu kratkog štapa, odnosno jo-a. Veština najveći fokus daje na odbranu od japanskog mača, katane. Primenjeni štap, jo, je obično dugačak između 0.9 i 1.5 metara.
Kendo (剣道,) je moderna japanska borilačka veština koja koristi mačeve od bambusa (shinai) kao i zaštitni oklop (bogu). Za razliku od iaido-a i jodo-a, kendo pored kata uključuje i slobodne borbe (Ji-geiko).
ALL JAPAN KENDO FEDERATION / EUROPEAN KENDO FEDERATION
Moniri Iaido klub pripada AJKF i EKF.
Svejapanska Kendo Federacija (The All Japan Kendo Federation, AJKF) ili Zen Nihon Kendō Renmei (全日本剣道連盟 skraćeno 全剣連 Zen Ken Ren) je nacionalna nevladina organizacija osnovana 1952. u Japanu i zvanično formirana 11.marta 1954. godine.
www.kendo.or.jp/en/
Evropska Kendo Federacija (The European Kendo Federation, EKF) je neprofitna organizacija tradicionalnih japanskih borilačkih veština Kendo, Jodo i Iaido. EKF čine više od 40 federacija.
KONTAKTI
+381603331225 - Veljko Đoković
email - iaidoserbia@gmail.com
Resavska 76 (KUD Abrašević)
Beograd
Termini Iaido treninga:
Sreda - 20:00-21:30
Nedelja - 10:00-11:30